Barva oblohy - vypracoval Mgr. Vítězslav Bártl

Ohodnoťte lekci
 
 

Obsah

Modrá obloha
Červánky
Mraky
Modrá obloha

Sluneční světlo se skládá ze všech spektrálních barev od fialové až po červenou. Vzemské atmosféře se bílé sluneční světlo rozptyluje na molekulách vzduchu, vodní páry a prachových částicích. Intenzita rozptýleného světla je tím větší, čím kratší je vlnová délka. To znamená, že paprsky modrého světla se rozptylují do stran víc než paprsky červeného světla. Díky tomu je jasná denní obloha modrá, protože nejvíce rozptýlené světlo (fialové a modré) se k nám dostává „ze všech stran“, zatímco červené a žluté se knám dostává jen z původního směru od Slunce.

Červánky

Ještě výrazněji se rozptyl světla projeví při východu a západu Slunce, kdy světlo prochází mnohem silnější vrstvou atmosféry. Z původního bílého světla zůstává hlavně jeho oranžová a červená složka. Tomuto jevu se říká ranní a večerní červánky.

Mraky

Mraky jsou složeny z kapiček vody a ledových krystalků. Ty jsou proti molekulám vzduchu poměrně velké, proto se na nich světlo všech vlnových délek rozptyluje prakticky stejně. Proto mají mraky barvu bílou nebo šedou. Kromě rozptylu přispívá kbílé a šedé barvě mraků také odraz a pohlcování světla od povrchu mraku. Vlivem této absorpce jsou nejtmavší spodní okraje mraků a rozsáhlá bouřková oblaka.

Ke stažení

Investice do rozvoje vzdělávání
Aktivita je spolufinancována Evropským sociálním fondem
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním
fondem a státním rozpočtem České republiky