Pohyby Země - vypracovala Mgr. Danuše Ročková

Ohodnoťte lekci
 
 

Planeta Země vykonává několik pohybů. Dva z nich jsou základní:

  • Země se otáčí kolem své osy
    Otáčí se od západu na východ. Otočí se za jeden den – 24 hodin (23h 56 min) Dochází tím ke střídání dne a noci a k zdánlivému pohybu hvězd včetně Slunce po obloze.
  • Země obíhá kolem Slunce
    Průměrně obíhá Země kolem Slunce ve vzdálenosti 150 milionů km (147 v zimě až po 152 v létě). Oběžná dráha má tvar elipsy. Jeden oběh trvá jeden rok – přesněji 365 dnů, 5 hodin, 49 minut.
Zemská osa je nakloněna vzhledem k oběžné dráze Země a tím dochází ke střídání ročních období.

20. – 21. června je letní slunovrat.
Slunce v tomto dní vychází v našich zeměpisných šířkách ve 4 hodiny, na obloze je 16 hodin a zapadá ve 20 hodin. Vychází na severovýchodě a zapadá na severozápadě. Na severním polárním kruhu v tento den Slunce nezapadne, na obratníku Raka v tento den svítí Slunce kolmo – lidé ho zde mají nad hlavou (v nadhlavníku).

23. září nastává podzimní rovnodennost.
V tento den je den na Zemi všude stejně dlouhý (12 hodin). Slunce vychází přímo na východě v 6 hodin zapadá na západě v 18 hodin. Svítí kolmo na rovník. Na severním pólu končí polární den a začíná polární noc.

21. – 22. prosince je zimní slunovrat.

Bílý den u nás trvá pouze 8 hodin, Slunce vychází v 8 hodin a zapadá v 14 hodin. Pohybuje se nízko nad jižním obzorem – od jihovýchodu do jihozápadu. V tento den na severním polární kruhu vůbec nevyjde. Slunce svítí kolmo na obratník Kozoroha.

20. – 21. března nastává jarní rovnodennost.
Noci všude na Zemi jsou opět stejně dlouhé (12 hodin) a Slunce je opět přímo nad rovníkem. Slunce vyjde na východě a zapadá na západě. Na jižní polokouli platí vždy opačná situace.

Ke stažení

Investice do rozvoje vzdělávání
Aktivita je spolufinancována Evropským sociálním fondem
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním
fondem a státním rozpočtem České republiky