Gotika - vypracovala Mgr. Šárka Pokorná

Ohodnoťte lekci

S rozvojem měst se mění i způsob života, lidé ve městech nejsou tolik závislí na střídání ročních období jako zemědělci a mohou svůj čas dělit podle jiného kritéria – podle práce. Mnohem důležitější je pro ně čas odpočinku, obohacují své vědomosti.

Vzdělání:
Vedle církevních škol u klášterů a far vznikají nově školy městské, žáci se učí číst, psát, počítat, osvojují si latinu. Nejvyšší vzdělání bylo možno získat na univerzitách. Univerzitu řídil rektor, obvykle měla čtyři fakulty (lékařskou, artistickou, teologickou a právnickou).
Kromě latiny se písemnosti začínají psát v národních jazycích.

Literatura:
K nejstarším česky psaným literárním památkám patří písně a veršovaná kronika tzv. Dalimila, která vznikla na začátku 14. století. Knihy jsou bohatě výtvarně zdobeny, gotika ovlivnila i tvar písma.

Architektura:
Důležitým poznávacím stavebním prvkem v gotickém slohu je lomený oblouk. Nová technika umožnila stavět vysoké stavby, vznikají honosné katedrály. Vysoké stavby zajišťují opěrné pilíře a žebrová klenba, do budov proniká světlo vysokými barevnými okny, stavby jsou zdobené kamenickými prvky – fiálami, chrliči, maskaróny, růžicemi, kraby, bohatě zdobenými portály apod.
Významní stavitelé na našem území: Matyáš z Arrasu, Petr Parléř.
Významné gotické stavby: katedrála v Remeši, Chartres…….

Malířství
Nástěnné malby do vlhké omítky – fresky, deskové obrazy, většinou s církevními motivy.  Jediný malíř, kterého známe jménem, byl Mistr Theodorik, ostatní autoři jsou označováni jako Mistr třeboňského oltáře, Mistr vyšebrodského oltáře apod.

Sochařství
Církevní i světské stavby jsou zkrášlovány sochami z kamene i ze dřeva, oblíbené byly sochy madon (Panna Marie s Ježíškem), populární byl sloh krásných madon.

Gotika ovlivnila i styl a střih oděvu. Žena měla být štíhlá jako gotická věž, oděv tedy splýval, zdůrazňoval siluetu. Zajímavostí byly boty s dlouhou špičkou.

• Název souboru: Gotika.pdf
    Velikost souboru: [56,3kB]
Investice do rozvoje vzdělávání
Aktivita je spolufinancována Evropským sociálním fondem