Vznik Španělska - vypracovala Mgr. Šárka Pokorná

Ohodnoťte lekci
 
 

Na Pyrenejském poloostrově existovalo ve 12. století vedle sebe několik malých křesťanských států, jih ovládali Arabové.
Po roce 1200 se vytvořily tři velké státy – Portugalsko, Kastilie, Aragonie.
 
V roce 1469 došlo sňatkem Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského se spojení obou království. Nový celek dostal později jméno Španělsko.


Isabela podporovala vzdělanost a kulturu, ve většině kastilských měst byly během její vlády zavedeny tiskárny, odhaduje se, že více než polovina obyvatelstva uměla číst. Za
Důležitým rozhodnutím byla její podpora Kolumbovy výpravy do Indie. Kolumbus byl sice vyslyšen až napotřetí, ale financování výpravy se nakonec ukázalo jako velmi výhodná investice.

Význam Španělska po objevení Ameriky a po dobytí Granady v roce 1492 vzrostl. Po znovudobytí Granady byla poraženým muslimům nejprve slíbena náboženská svoboda a možnost emigrovat do Afriky, pokud se nebudou chtít podvolit katolické vládě. O tři měsíce později ale Isabela nařídila přestoupit na katolickou víru všem obyvatelům. Velmi tvrdě zakročila proti židovské komunitě. Ze Španělska muselo odejít asi sto padesát tisíc židů. Na čistotu katolické víry dbala inkvizice.
Dcera Isabely a Ferdinanda Kateřina Aragonská se stala první manželkou anglického krále Jindřicha VIII. Když mu nedala mužského potomka, Jindřich se s ní rozvedl.

Po smrti Isabely a Ferdinanda přešlo následnictví na jeho vnuka Karla (císař Karel V.), o němž se říkalo, že nad jeho říší slunce nezapadá.

Nejznámější památkou na dobu islámského Španělska je opevněné palácové město Alhambra, centrum paláce tvoří tzv. Lví dvůr.
 

Ke stažení

Investice do rozvoje vzdělávání
Aktivita je spolufinancována Evropským sociálním fondem
Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním
fondem a státním rozpočtem České republiky